fbpx
SMone

Kompensatory mocy biernej – inwestycja w oszczędność

Wykorzystanie kompensatorów mocy biernej w poprawie efektywności energetycznej

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie energia elektryczna jest kluczowym elementem wspierającym funkcjonowanie naszych codziennych działań, istnieje pewien aspekt związany z jej użytkowaniem, który często pozostaje niedostrzegany, ale może mieć istotne konsekwencje dla stabilności systemów elektroenergetycznych oraz dużo wyższych kosztów dla użytkowników. Mowa tutaj o tzw. energii biernej.

Energia bierna to często pomijany, ale istotny element w naszych systemach elektrycznych. W przeciwieństwie do energii czynnej, która jest wykorzystywana do wykonywania użytecznej pracy, energia bierna magazynowana jest w postaci energii pola magnetycznego cewki lub energii pola elektrycznego kondensatora. Po wyłączeniu zasilania energia w ten sposób zmagazynowana powraca do źródła zasilania powodując straty wynikające z przepływu prądu przez przewody elektryczne.

W przypadku przedsiębiorstw dostawcy energii elektrycznej pobierają dodatkowe opłaty za zużycie energii biernych, co może znacząco zwiększyć rachunki za prąd. Pobór energii biernej jest rejestrowany przez liczniki energii elektrycznej- opłaty za pobór energii indukcyjnej są naliczane po przekroczeniu umownej wartości a w przypadku wystąpienia mocy biernej pojemnościowej opłata jest naliczana od razu po jej wystąpieniu nawet w przypadku poboru minimalnych wartości.

Jednakże istnieje rozwiązanie, które pozwala zarówno na redukcję zużycia energii biernych, jak i uniknięcie dodatkowych opłat. Rozwiązaniem tym są kompensatory mocy biernej, które mogą być kluczowym narzędziem w poprawie efektywności energetycznej naszych systemów elektrycznych.

Rola kompensatorów mocy biernej: oszczędność i efektywność w rękach użytkownika

Kompensatory mocy biernej są urządzeniami zaprojektowanymi w
celu redukcji lub eliminacji energii biernej w systemach elektrycznych. Ich
głównym celem jest kompensacja nadmiaru energii biernych generowanych przez
obciążenia indukcyjne, takie jak silniki elektryczne, transformatory, czy
chłodziarki, które są powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu.

Warto zauważyć, że instalacja kompensatorów mocy biernej może być opłacalną inwestycją dla firm i instytucji, które borykają się z wysokimi rachunkami za energię elektryczną.

Co więcej, korzyści płynące z zastosowania kompensatorów mocy
biernej nie ograniczają się jedynie do oszczędności finansowych. Redukcja
energii biernych może również przyczynić się do zwiększenia niezawodności i
stabilności systemu elektroenergetycznego, co ma kluczowe znaczenie w przypadku
złożonych instalacji przemysłowych, gdzie awarie mogą prowadzić do poważnych
strat finansowych i przestojów w produkcji.

Kompensatory mocy biernej stanowią skuteczne narzędzie w poprawie efektywności energetycznej oraz stabilności naszych systemów elektrycznych. Ich instalacja może przynieść liczne korzyści, w tym zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, wydłużenie żywotności urządzeń elektrycznych oraz optymalizację pracy systemu elektroenergetycznego. Dlatego warto rozważyć zastosowanie kompensatorów mocy biernej jako część strategii zarządzania energią w przedsiębiorstwach i instytucjach.

Zapytaj o ofertę na kompensator dla Twojej Firmy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szybki kontakt!
+
Wyślij!