NOWOCZESNE OGRZEWANIE

Nowoczesne ogrzewanie:
Wraz z rozwojem rynku instalacji fotowoltaicznych wzrosło zainteresowanie zastosowaniem energii elektrycznej w ogrzewnictwie.
Sposób wytworzenia energii cieplnej do podgrzania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzania budynku stał się tańszy i bezobsługowy.
Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań połączenia instalacji fotowoltaicznych i „zatrudnienia jej do pracy” w zapewnieniu komfortu i ciepła w domach jednorodzinnych, zakładach przemysłowych, biurach raz budynkach użyteczności publicznej.
Każdy budynek traktujemy indywidualnie dopasowując technologię do możliwości jej adaptacji w nowych oraz istniejących budynkach, które poddawanie są termomodernizacji. Poniżej rozwiązania oraz technologie, z których korzystamy aby w najlepszy sposób wykorzystać fotowoltaikę do ogrzania budynku i wytworzenia ciepłej wody użytkowej.

POMPY CIEPŁA POWIETRZE WODA
W gąszczu urządzeń kuszących atrakcyjna ceną oraz pięknym designem wybraliśmy dla Państwa dwie marki, które oprócz powyższych zalet są urządzeniami niezawodnymi, przewidzianymi na długie lata pracy:

Fotowoltaika Opole

Mitsubishi Electric
Pompy ciepła powietrze-woda Ecodan są dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce szybko i bez zbędnych komplikacji zacząć wykorzystywać energię odnawialną: łączą nowatorskie rozwiązania techniczne z prostą obsługą i absolutną niezawodnością. Systemy Ecodan firmy Mitsubishi Electric wyznaczają standard ogrzewania przyszłości w nowych i modernizowanych budynkach.
Pompy ciepła Mitsubishi występują modułem wewnętrznym bez wbudowanego zasobnika CWU oraz z wbudowanym zasobnikiem CWU. Poza grzaniem budynków mogą służyć również do ich schłodzenia.
Systemy ECODAN objęte są 5-letnia gwarancja. To kolejny przekonywujący argument, zachęcający do zakupu i korzystania z trwałego i jedynego w swoim rodzaju systemu grzewczego.
Moc grzewcza pomp ciepła Mitsubishi zaczyna się od 4,5 kW a kończy na 138 kW poprzez kaskadę 6 pomp ciepła o mocy 23 kW. W związku z tym rozwiązania techniczne Mitsubishi dopasowane są do obiektów o różnej wielkości.

Mitsubishi Eco Inverter
Jednostka zewnętrzna Eco Inverter SUHZ-SW45VA(H) może być łączona zarówno z modułami wewnętrznymi z wbudowanym zasobnikiem CWU lub modułami bez wbudowanego zasobnika CWU. W zależności od wariantu wyposażenia
umożliwia to efektywne grzanie lub grzanie i chłodzenie. Gwarantowany zakres zastosowania nowej jednostki zewnętrznej wynosi od –15 do +35 °C.

Mitsubishi Power Inwerter
Urządzenia zewnętrzne serii Power Inverter przeznaczone są specjalnie do użytku jako pompa ciepła powietrze-woda działająca w temperaturach do -20°C. Ich temperatura zasilania wynosi maks. 60°C Typowymi zakresami zastosowania urządzeń Power Inverter są nowe budynki, a także istniejące budynki o dobrej izolacji cieplnej i dużych powierzchniach wymiany ciepła, jak np. ogrzewanie podłogowe.

Mitsubishi Zubadan Inverter
Opatentowana technika Zubadan Inverter stanowi obecnie optymalne rozwiązanie w dziedzinie pomp ciepła powietrze woda. System jest w stanie działać z pełną mocą przy -15°c. a przy -28°c pompa ciepła jest zdolna do skutecznego i niezawodnego działania. Oznacza to, że dzięki technice Zubadan zdecydowanie zbędne staje się przewymiarowywanie instalacji w celu uzyskania marginesu bezpieczeństwa podczas pracy w trybie grzania. Wysokie temperatury zasilania rzędu 60°C sprawiają, że pompy ciepła powietrze-woda Ecodan z urządzeniem Zubadan Inverter uzyskują rewelacyjne wskaźniki efektywności także w połączeniu z typowymi grzejnikami. W związku z tym Zubadan jest najlepszym wyborem w przypadku modernizacji. Bez względu na to, jakie warunki stawia budynek, urządzenia Zubadan Inverter będą działały z najwyższą mocą w całym zakresie roboczym. Systemy Zubadan wyposażone są ponadto w zoptymalizowaną funkcję odmrażania, która zapewnia najwyższą niezawodność.

Daikin
Jako wiodący dostawca systemów grzewczych, Daikin posiada w swoim asortymencie produktów szeroką gamę wysokosprawnych systemów opartych na energii odnawialnej i może dostarczyć rozwiązania grzewcze odpowiednie do każdego budynku. Pompa cieplna Daikin Altherma typu woda-powietrze jest rozwiązaniem grzewczym wykorzystującym energię odnawialną i dostarczającym gorącą wodę, idealnie dostosowanym do rynku mieszkaniowego w Polsce. Wykorzystując odnawialne powietrze jako źródło ciepła i technologię pompy ciepła w połączeniu z technologią Daikin opartą na zaawansowanej sprężarce inwertorowej- Daikin Altherma w porównaniu z tradycyjnymi systemami zapewnia wysoką sprawność sezonową, niskie koszty bieżące i obniżoną emisję węgla. Wprowadzona na rynek w 2006 roku i zainstalowana w 250 000 systemów w całej Europie, Daikin Altherma jest wiodącą pompą ciepła typu woda-powietrze.
Daikin Altherma oferuje najbardziej wszechstronny i elastyczny asortyment pomp ciepła typu woda-powietrze na dzisiejszym rynku. Jest on odpowiedni dla budynków, mieszkań oraz nowych jak i odnowionych projektów budowlanych. Asortyment jest dostępny w wersji Niskotemperaturowej (Split i Monobloc) jak i Wysokotemperaturowej. Daikin Altherma High Temperature (system wysokotemperaturowy) jest pierwszym systemem przemysłowym, mogącym dostarczać wodę o temperaturze do 80 C, zapewniając idealne rozwiązanie pozwalające na wymianę kotła.
Dostępne są następujące modele pomp ciepła typu powietrze-woda
Daikin Altherma:

Niskotemperaturowa Daikin Altherma Split 4-16kW
Najnowsza technologia inwerterowa, wysoka sprawność, sezonowa i niskie koszty eksploatacji, gwarantowana praca w temperaturze do -25C, łatwy w użyciu sterownik, naścienna, kompaktowa jednostka wewnętrzna z dostępem od przodu dla łatwiejszej konserwacji, elastyczny dobór lokalizacji z jednostką wewnętrzną oraz małą, jednostką zewnętrzną, którą można ustawić w odległości do 30m.

Niskotemperaturowa Daikin Altherma Monobloc 5-16kW
Wbudowana cała kluczowa hydraulika, np., przeponowe naczynie wzbiorcze i pompa obiegowa.

Wysokotemperaturowa Daikin Altherma 11-16kW
Pozwala na osiągnięcie temperatury wody do 80°C.

Daikin Altherma Flex 22.4-44.8kW
Do zastosowań w ogrzewaniu komercyjnym.

Bluevolution (typu split)
Technologia Bluevolution to połączenie sprężarki o dużej sprawności opracowanej przez Daikin z przyszłościowym czynnikiem chłodniczym: R32*.
Oferując temperatury aż do 65C z dużą sprawnością, rozwiązanie R32 Daikin Altherma III nadaje się zarówno do ogrzewania podłogowego, jak i grzejników oraz zabezpiecza przed zamarzaniem aż do -25C, zapewniając niezawodne
działanie nawet w najzimniejszych klimatach. Optymalna kombinacja technologii Bluevolution oferuje najwyższe parametry pracy: efektywność sezonowa aż do A+++ efektywność ogrzewania aż do COP na poziomie 5,1 (w temp. 7°C/35°C).
Rozwiązanie dostępne o mocy 4, 6 i 8 kW.
Pompy ciepła firmy Daikin dostępne w dwóch wariantach zarówno z wbudowanym zasobnikiem CWU lub bez wbudowanego zasobnika CWU.

FOLIE GRZEWCZE
Tradycyjne ogrzewanie oparte na kaloryferach, instalacji hydraulicznej czy piecach kontra nowoczesna technologia. Wbrew powszechnej opinii, ogrzewanie płaszczyznowe oparte na foliach grzewczych okazuje się być dużo tańsze w eksploatacji jaki i w montażu, nawet kiedy źródłem ogrzewania jest prąd. Żeby odczuwać komfort cieplny przy ogrzewaniu konwekcyjnym (tradycyjnym), energii cieplnej musimy zużyć dużo więcej w zdecydowanie dłuższym odcinku czasu. Folie grzewcze emitują podczerwień, najpierw ogrzewają wszelkie obiekty w pomieszczeniu, które wtórnie ogrzewają powietrze. Czyli czas i ilość energii wprowadzonej do systemu grzewczego jest kilkakrotnie niższa, co bezpośrednio przekłada się zarówno na rachunek za prąd jak i komfort termiczny. Komfort termiczny zależy zarówno od wymiany ciepła z otaczającym powietrzem na drodze konwekcji, jak i wymiany na drodze promieniowania z przegrodami budowlanymi. Odczucie ciepła jest wypadkową temperatury powietrza i średniej temperatury przegród budowlanych. W warunkach domowych niższą temperaturę przegród budowlanych można skompensować wyższą temperaturą powietrza. Takie rozwiązanie jest jednak niekorzystne dla zdrowia.
Ogrzewanie promiennikowe wymienia ciepło w pierwszej kolejności z przegrodami budowlanymi a dopiero one ogrzewają powietrze. Powoduje to, że temperatura ścian i powietrza jest jednakowa i to jest optymalne rozwiązanie dla komfortu, zdrowia i kosztów eksploatacji.
Folia grzewcza z włókna węglowego zalaminowana jest dwoma warstwami twardych foli. Do foli doprowadzane jest bezpośrednio zasilanie, co eliminuje części ruchome, hydraulikę, pompy, zawory i wszelkie inne elementy systemów grzewczych. System grzewczy jest bezawaryjny.

ELEKTRYCZNE KOTŁY C.O. KOSPEL
EKCO.MN3 Moc grzewcza od 4-24 kW
Kocioł ze sterowaniem pogodowym do współpracy z instalacją c.o. oraz z wymiennikiem c.w.u., wyposażony w przeponowe naczynie wzbiorcze o pojemności 5 litrów.
EKCO.LN3 Moc grzewcza od 4-24 kW
Kocioł do współpracy z instalacją c.o. oraz z wymiennikiem c.w.u., wyposażony w przeponowe naczynie wzbiorcze o pojemności 5 litrów.
Panel sterowania umożliwia regulację temperatury wody w obiegu c.o. w zakresie 20-85 C oraz automatycznie moduluje moc grzałek w zależności od chwilowego zapotrzebowania na ciepło w ogrzewanych pomieszczeniach.
Kocioł może współpracować z dowolną instalacją c.o. oraz z wymiennikiem c.w.u. Wyposażony jest w przeponowe naczynie wzbiorcze o pojemności 5 litrów oraz w niezbędną armaturę zabezpieczającą, (wersja EKCO.L3 nie posiada naczynia przeponowego). Przy współpracy z wymiennikiem c.w.u. możliwa jest regulacja temperatury wody oraz załączanie pompy cyrkulacyjnej zgodnie z ustawionymi programami dobowymi i tygodniowymi. Do współpracy z wymiennikiem c.w.u. potrzebne jest zastosowanie zaworu dzielącego trójdrogowego z siłownikiem (np. ZAWÓR.KOT. VC6013 lub ZAWÓR.KOT.SPST) oraz czujnika temperatury WE-019/01. W celu zapewnienia energooszczędnej eksploatacji zalecane jest zastosowanie dodatkowego regulatora temperatury pokojowej.

EKD.M3 Moc grzewcza od 4-24 kW
Kocioł dwufunkcyjny ze sterowaniem pogodowym do współpracy z instalacją c.o., z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 130 litrów, przeponowymi naczyniami wzbiorczymi do c.o. i c.w.u. o pojemności 12 litrów oraz z zaworem różnicy ciśnień tzw. Bypassem.
EKCO.T i EKCO.TM Moc grzewcza od 30 do 48 kW
Kotły dużej mocy.
Wersja EKCO.T – kocioł dużej mocy do współpracy z instalacją c.o. oraz z wymiennikiem c.w.u.
Wersja EKCO.TM – kocioł ze sterowaniem pogodowym, dużej mocy, umożliwiający współpracę z jednym lub dwoma obiegami c.o. oraz z wymiennikiem c.w.u.  Możliwość łączenia w kaskady, w takim układzie należy zastosować kocioł EKCO.TM (nadrzędny) i kotły EKCO.T (podrzędne).
Regulacja temperatury wody w instalacji c.o. w zakresie od 40 C do 85 C.
Kotły dużej mocy wyposażone są w 2 zespoły grzejne, co zmniejsza obciążenie grzałek i zapewnia ich wysoką trwałość.
W celu zapewnienia energooszczędnej eksploatacji, do sterowania kotem EKCO.T zalecane jest zastosowanie dodatkowego regulatora temperatury pokojowej. Kocioł może współpracować z instalacją c.o. i z wymiennikiem c.w.u. Do współpracy z wymiennikiem c.w.u. potrzebne jest zastosowanie zaworu dzielącego trójdrogowego z siłownikiem oraz czujnika temperatury WE-008.